چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
جستجوي پسشرفته
درباره ما
آمار بازدید
 بازدید امروز : 289
 کل بازدید : 2446842
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
» عضویت «
 


  چاپ        ارسال به دوست

ارزش فرهنگی و معنوی پیروزی انقلاب اسلامی ایران

اهداف انقلاب اسلامی

استقلال طلبی و نفی سلطه بیگانگان، اصالت دادن به معنویت و ارزش های اخلاقی، احترام به کرامت انسانی، احیای تفکر عقلانی در حوزه معرفت دینی، طرح این اندیشه که دین از سیاست و علم از دین جدانیست، بازگشت به هویت دینی و فرهنگی، احیا و اصلاح باورهای مذهبی، مقدم داشتن جمعی به جای منفعت طلبی های فردی، عدالت اجتماعی، ایجاد وضع مناسب برای رشد مادی و معنوی انسان ها و سرانجام وحدت و عزت امت اسلامی از اصلی ترین اهداف انقلاب اسلامی است. در حقیقت وجه غالب انقلاب کوشش در راه احیای فرهنگ و تمدن اسلامی و تشکیل حیات طیبه در عصر حاکمیت کفر و الحاد است.

انقلاب اسلامی و صدور ارزش های فرهنگی

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه سال 57 سر منشأ تحولات عظیمی در منطقه و جهان گردیده و تأثیرات شگرف بین المللی را به دنبال داشته است. انقلابی که با تکیه بر ایمان و باورهای اسلامی و با شعار نه شرقی، نه غربی رژیم خودکامه ی شاه را سرنگون کرد. و حکومت جمهوری اسلامی را در این سرزمین محقق ساخت.

انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهمترین و عظیم ترین رویدادهای قرن معاصر، دارای برکات و نتایج بسیار بزرگ و درخشانی در ایران و جهان بود.

روژه گارودی، اندیشمند مسلمان فرانسوی در یکی از مقالات خود، انقلاب اسلامی ایران را اینچنین توصیف می کند:

«به راستی انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) آن را رهبری کرد به هیچیک از انقلاب هایی که در قبل برپا گردیدند، شبیه نیست، در طول تاریخ انقلاب هایی بودند که به هدف تغییر نظام سیاسی برپا گردیدند. انقلاب های اجتماعی هم در جهان رخ داده است و نشانگر خشم فقرا علیه اغنیا بود، انقلاب های ملی هم خشم خود را علیه استعمارگران و غاصبان خالی کردند. اما انقلاب اسلامی ایران نیز دارای تمامی این انگیزه ها بود.

این انقلاب علاوه بر موضوعاتی که گفته شد دارای معانی جدیدی بود که نه فقط حکومت سیاسی، اجتماعی، استعماری را سرنگون کرد، بلکه مهمتر از آن تمدن و جهان بینی خاصی را که در مقابل دین علم شده بود، واژگون ساخت.»(2)

انقلاب اسلامی ایران تأثیرات زیادی در بیداری مسلمانان جهان و احیای باورهای دینی داشت.

در عصری که می رفت عزت و شوکت اسلامی توسط استعمارگران و دشمنان اسلام پایمال گردد و اخلاق و ارزش های اسلامی به بوته ی فراموشی سپرده شود، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) به وقوع پیوست و فرهنگ و تمدن اصیل اسلامی را به ارمغان آورد و بارقه ی امیدی در دل میلیون ها مسلمان در گوشه و کنار دنیا زنده کرد و باعث تجدید حیات اسلام و زنده شدن مجد و عظمت دیرینه ی جهان ا سلام گردید.

مقام معظم رهبری با اشاره به ویژگی های انقلاب اسلامی و ضرورت پیام رسانی و ابلاغ ارزش های انقلاب می فرمایند:

«انقلاب، دو جهت داشت: یک جهت، مبارزه با استبداد داخلی و حکومت فاسد وابسته ای که مردم و کشور را بدبخت و بیچاره کرده بود؛ انقلاب می خواست کشور و ملت را نجات دهد؛ در دامن اسلام، مردم اداره شوند و حکومت، اسلامی باشد؛ جهت دیگر، وجهه ی سخن و پیام نو برای دنیا و بشریت است؛ این چیزی است که دنیا را به خود جذب کرد؛ والاّ فلان متفکر اروپایی یا غربی یا آفریقایی یا آمریکای لاتین که امام و انقلاب و نظام اسلامی و حرکت مردم را ستایش می کند، او که داخل کشور ما نیست تا از حکومت، چیزی فهمیده باشد؛ پیام جهانی و انسانی اسلام است که او را به ستایش وادار می کند. جنبه ی دوم، بسیار مهم است؛ ما باید بتوانیم این را بیان کنیم.»

ارزش های انقلاب چیست؟

« ارزش های انقلاب در درجه اول، استحکام ایمان و دیانت در دل هاست... عدالت اجتماعی است، مبارزه با فساد است، آزادی مردم در انتخاب است، عدم تحمیل آرای فردی و حزبی و دولتی و غیره بر مردم است، که مردم آزادانه فکر کنند، آزادانه عمل بکنند؛ در چارچوب مقررات اسلامی. مردم سالاری دینی یعنی این. اینها ارزش های انقلاب و مبانی انقلاب است». (سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم در تاریخ 22اسفند 1386)

«انقلاب، یک تحول بنیادین براساس یک سلسله ارزش هاست و یک حرکت به جلو محسوب می شود... اما این ارزش ها چیست؟... اگر بخواهیم این ارزش ها را در یک کلمه بیان کنیم، من عرض می کنم اسلام؛ اما اسلام یک کلمه مُجمل است و تفاصیل گوناگونی از آن می شود. ملت ما به دنبال ارزش هایی بود که همه اش در داخل اسلام هست و من به بخشی از آنها اشاره می کنم:

1. ارزش اول، ایمان است. مردم از هُرهُری مسلکی و بی بندوباری و بی ایمانی بیزار و ناراضی بودند و می خواستند دلشان به ایمانی قرص باشد.

2. ارزش بعدی، عدالت است. مردم می دیدند که جامعه، جامعه غیر عادلانه ای است. بی دریغ از بالا تا پایین ظلم می کردند... در قضاوت ظلم می شد، در تقسیم ثروت ظلم می شد، در کار ظلم می شد، به شهرهای دور دست ظلم می شد، به آدم های ضعیف ظلم می شد. همه جا ظلم محسوس بود و انسان با پوست وگوشتِ خودش ظلم را حس می کرد.

3. ارزش دیگر رفع شکاف طبقاتی و رفع فقر بود... مردم به دنبال رفع شکاف طبقاتی و نزدیک کردن فاصله ها بودند.

4. ارزش بعدی، دین داری است. مردم می خواستند متدین باشند. آن رژیم گذشته در همه جا؛ در محیط جامعه، در سربازخانه، در دانشگاه و در مدرسه، سعی می کرد مردم را به بی دینی سوق دهد؛ اما مردم نمی خواستند. مردم متدین بودند. مردم نشان دادند که ایمان و اعتقاد به اسلام، تا اعماق جان آنها نفوذ دارد.

5. ارزش دیگر، دوری از اسراف و تجمّل در سطح زمام داران است. البته تجمّل و اسراف در همه جا بد است؛ اما آن چیزی که مردم را وادار می کرد که نسبت به این قضیه حسّاسیت نشان دهند، رفتارهای مسرفانه و متجمّلانه و ولخرجی ها با مال مردم در سطح حکومت بود. این از آن چیزهایی بود که مردم نمی خواستند. نظام اسلامی براساس این ارزش به وجود آمد که چنین چیزی نباشد.

6. ارزش دیگر، سلامت دینی و اخلاقی زمام داران است. مردم می خواستند کسانی که در رأس جامعه اند، متدین باشند؛ فاسد نباشند؛ اخلاقشان فاسد نباشد؛ رفتارشان فاسد نباشد؛ خودشان فاسد نباشند؛ دوروبری هایشان فاسد نباشند، که آن روز بودند.

7. رواج اخلاق فاضله، یکی دیگر از ارزش ها بود. مردم مایل بودند که اخلاق نیک و خلقیات اسلامی پسندیده در بین آنها شیوع پیدا کند و برادری، محبت، همکاری، صبر، اغماض، بخشش، دستگیری از ضعفا و کمک به ضعفا و گفتن حق بین آنها رایج شود.

8. آزادی فکر و بیان هم یکی از ارزش های انقلاب بود. مردم می خواستند آزادانه فکرکنند. آن روز، آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی تصمیم گیری هم نبود. مردم این را نمی خواستند؛ می خواستند این آزادی ها باشد.

9. یکی دیگر از ارزش ها، استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است. مردم می خواستند که این کشور از لحاظ سیاسی، محکوم فلان رژیم اروپایی یا امریکا نباشد. از لحاظ اقتصادی، اقتصادش وابسته به کمپانی های جهانی نباشد که هر کاری می خواهند، با این کشور بکنند. از لحاظ فرهنگی، با فرهنگ عمیق و غنی ای که دارد، کورکورانه تابع و دنباله روِ فرهنگ بیگانه نباشد. (سخنان مقام معظم رهبری در خطبه های نمازجمعه تهران در تاریخ 23 اردیبهشت 1379)


١٢:١٩ - چهارشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٥٣٤٨    /    تعداد نمایش : ٤٠٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج